Co robimy? Prezentujemy sylwetki rzemieślników i rzemieślniczek – Nagrywamy filmy o rzemieślnikach i rzemieślniczkach – Prowadzimy media społecznościowe promujące zakłady rzemieślnicze – Organizujemy wystawy fotografii zakładów rzemieślniczych – Odnawiamy witryny i szyldy – Organizujemy spotkania i warsztaty z rzemieślnikami – Prowadzimy mapę zakładów rzemieślniczych w Żyrardowie. Przeczytaj więcej poniżej 🙂
Filmy
Nagrywamy filmiki o rzemieślniczkach i rzemieślnikach. Pokazujemy w loklanym Kinie Len oraz stale na kanale Youtube. Wejdź na nasz kanał. Obejrzyj. Polub. Zasubskrybuj – @CechyMistrzow.
źródło: Nasz kanał na Youtube – zobacz więcej – @CechyMistrzow
Mapa zakładów rzemieślniczych
Mapa umożliwia zaprezentowanie się zakładów rzemieślniczych i uzyskanie przez mieszkańców i mieszkanki Żyrardowa informacji o usługach i produktach rzemieślniczych. Dodawanie nowych zakładów, aktualizowanie obecnych jest możliwe przez formularz aktualizacyjny.
Twórcami i twórczyniami mapy są: Szymon Górka, Adela Gąsiorowska, Małgorzata Kwiatkowska, Beata Kwiatkowska, Radosław Gorządek. Nieocenione wsparcie otrzymaliśmy też od Piotra Grzybowskiego.
Tworząc mapę zakładów rzemieślniczych, chcemy pokazać, że można tworzyć projekty tylko z wykorzystaniem otwartych danych i otwartego oprogramowania (ang. open source). Dlatego korzystamy z map OpenStreetMap, które powstały i są udostępniane przez społeczność wolontariuszy dla innych – „od społeczności dla społeczności”.
Sylwetki rzemieślniczek i rzemieślników, historia miasta
Przeprowadzamy wywiady, robimy zdjęcia – portretujemy rzemieślników i rzemieślniczki.
Spotkania z rzemieślnikami są okazją do rozmowy o pracy, tradycjach rzemieślniczych, losach poszczególnych osób a także o historii naszego miasta.
Dotychczas fotografie wykonali Wojciech Lipiński i Paweł Świątek. Rozmowy przeprowadzili Olga Gitkiewcz, Anna Kamińska, Beata Kwiatkowska, Włodzimierz Szczepański.
Wystawy fotograficzne. Spotkania
Portrety rzemieślniczek i rzemieślników, relacje fotograficzne z ich zakładów prezentujemy podczas wystaw.
- Pierwszą zrealizowaliśmy w 2021 roku w słynącym z rzemieślniczego piwa lokalnym pubie – Pubie Rampa.
- Drugą w 2022 roku w żyrardowskiej Resursie (fotografie poniżej).
- Trzecią w 2023 roku w przestrzeni publicznej Miejskiego Parku im. Karola Augusta Dittricha – więcej o wystawie >>
Uważamy, że sztuka pięknie może przysłużyć się promocji rzemiosła, dlatego współpracujemy z fotografami, którzy sami są zafascynowani pracą rzemieślniczą i mają oko do wydobywania klimatu miejsc.
zdjęcia: Paweł Owczarczyk
źródło zdjęć: Centrum Kultury Żyrardów
źródło zdjęć: Paweł Świątek
Szyldy
Pilotażowo podjęliśmy się odświeżenia szyldów i witryn kilku zakładów rzemieślniczych. Projekty stworzył Paweł Stasiewicz oraz studenci i studentki Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, którzy w ramach zajęć przyjechali poznać Żyrardów – historię i współczesność miasta. Szyldy powstały w oparciu o projekt Florie Wildenberg, witryny są wg projektu Pawła Stasiewicza. Nasze szyldy możesz obejrzeć na ulicy 1 Maja 84 oraz 1 Maja 12 w Żyrardowie.
Media społecznościowe
Opowiadamy o rzemiośle i rękodziele Żyrardowa i Okolic. Jeśli szukasz informacji o usługach i produktach rzemieślniczych i rękodziele, to jesteś w dobrym miejscu. Jeśli oferujesz produkty i usługi rzemieślnicze, to przestrzeń dla Ciebie, żeby je pokazać.
- nasz profil: @RzemieślnicyRzemieślniczkiŻyrardów oraz @NaszeImaginarium
- nasza grupa: @Rękodzieło i rzemiosło w Żyrardowie i okolicach
Wsparcie zewnętrzne
Nasze działania nie mogłyby się odbyć w takim wymiarze, gdyby nie wsparcie finansowe z zewnątrz. Zrealizowaliśmy już cztery projekty dzięki wsparciu z budżetu Miasta Żyrardowa. Wsparcia instytucjonalnego udzielił nam też Program Mazowsze Lokalnie.
Dzięki Miastu Żyrardów możemy rozszerzać grono lokalnych rzemieślników, rzemieślniczek, którym ułatwiamy promocję działań oraz grono osób dowiadujących się o zakładach, gdzie znajdą potrzebne usługi i produkty rzemieślnicze (zobacz podsumowanie liczbowe efektów dotychczasowych działań).